
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3.1 mm |
| Width | 1.7 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 1.3 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Type | Hall Effect Switch, Omnipolar Switch |
| Output Current | 1.4 A |
| Output Voltage | 100 mV |
| Operating Supply Voltage | 3 V |
| Output Type | Open Drain |
| Max Power Dissipation | 230 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Max Output Current | 1 µA |
| Operating Supply Current | 8 µA |
| Max Supply Current | 16 µA |
| Nominal Supply Current | 6 mA |
| Sensing Method | Hall Effect |
| Schedule B | 8542390000 |
| Test Condition | 25 °C |
| Sensing Range | ±5 mT Trip, ±1 mT Release |
Stock: 2460
Distributors
pcbx
Unit Price$0.13987
Ext.Price$0.13987
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.13987 | $0.13987 |
| 10 | $0.12588 | $1.25880 |
| 50 | $0.11328 | $5.66400 |
| 100 | $0.10153 | $10.15300 |
| 500 | $0.09099 | $45.49500 |
| 1000 | $0.08732 | $87.32000 |
| 3000 | $0.08379 | $251.37000 |
| 5000 | $0.07967 | $398.35000 |
